Jesteś na stronie:

Czy Niemcom się uda? Partnerstwo Wschodnie. Niemiecka prezydencja UE.

24 września 2020 roku odbyła się dyskusja online pt. „Czy Niemcom się uda? Partnerstwo Wschodnie. Niemiecka prezydencja UE”.

Dyskusja zorganizowana została przez Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae" we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta, New Eastern Europe oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Gośćmi dyskusji byli: dr Agnieszka Dziemianowicz - Bąk (Posłanka na Sejm RP, Lewica), dr Nils Schmid (Poseł do Bundestagu, SPD) i Adam Traczyk (DGAP/Global.Lab). Moderatorką była dr Iwona Reichardt (New Eastern Europe) a słowo wstępu wygłosili dr Ireneusz Bil (Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae") oraz dr Ernst Hillebrand (Fundacja im. Friedricha Eberta).

Dr Ernst Hillebrand zwrócił uwagę, że Niemiecka prezydencja mam miejsce w wyjątkowym czasie, nakładając na Niemcy szczególne obowiązki. Mierzymy się aktualnie z kryzysem pandemicznym, dodatkowo wydarzenia na Białorusi mają wymiar bezprecedensowy.

Dyrektor Bil, wspomniał o swoim rozczarowaniu programem jaki był na tę prezydencję przygotowany, natomiast zauważył, że polityka pisze własne scenariusze. Miejsce miały dwa ważne wydarzenia tj. wybory na Białorusi skutkujące olbrzymią falą protestów, oraz otrucie Aleksija Navalnego , który to leczony i diagnozowany jest właśnie w Niemczech, co znacząco zmieniło prowadzenie tej prezydentury.

Adam Traczyk zwrócił uwagę na podziały w Unii Europejskiej dotyczące wspólnej polityki zagranicznej. W kwestii polityki wschodniej, powinniśmy zastanowić się nad tym jak zbudować Partnerstwo Wschodnie na potrzeby Unii Europejskiej i Państw Partnerskich, tak aby było korzystne dla obydwu stron.

Iwona Reichardt dodała, iż Partnerstwo Wschodnie jest niewątpliwym sukcesem polskiej dyplomacji. Polska polityka wschodu skupiona jest głównie na Ukrainie oraz Białorusi. Niepodległość tych państw jest pewnego rodzaju gwarancją stabilizacji w naszym regionie. Natomiast obecny kryzys na Białorusi stwarza okazję do zaproponowania nowej definicji demokracji, do wyciągnięcia lekcji z bieżących wydarzeń oraz zachęca do większej integracji państw.

Dr. Nils Schmid zwrócił również uwagę na fakt, iż rozważane jest wprowadzenie sankcji unijnych tak, aby można było reagować dotkliwie na poważne naruszenia praw człowieka oraz zbrodnie wojenne.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dodała, iż sytuacja pandemii to warunki w których ciężko sobie wyobrazić, aby dostateczna ilość uwagi została zwrócona w inne obszary, które są aktualnie marginalizowane. Obecna sytuacja generuje ryzyko skupienia na polityce wewnętrznej, narodowej.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania pod poniższym linkiem:
https://www.facebook.com/fundacja.amicus.europae/videos/638203863565259/UzpfSTE0NzIwNzQzODY2MDY1NzozMjgxMzA0OTA1MjUwODc5/

Grafika autorstwa pracowni graficznej "DoLasu".